0 - 9 June 2019
6 - 9
June
2019
Square

(From the Square if it does not know your location)

PROGRAMME OF EVENTS

Click on the event name or time to get more detail.

All events here are Free.

Jump to: Friday Saturday Sunday

Events on Friday 7th June 2019
TimeWhatWith
18:00 - 21:00
(stage)
Friday Evening in the Square
 18:15 - 19:00 Philip John
 19:15 - 20:00 Paul Thomas
 20:15 - 21:00 Tin Angel

Events on Saturday 8th June 2019
TimeWhatWith
10:00 - 13:30
(not stage)
Dancing
10:00 - 10:30 Holt (Cotswold) Stroud Morris (Cotswold)
 10:30 - 11:00 Rumworth Morris (North West) Fabulous Fezheads (Comedy morris)
 11:00 - 11:30 Mayflower Morris (North West) Dawnswyr Tipyn O Bopeth (Welsh Folk Dance)
 11:30 - 12:00 Customs and Exiles (North West) Camden Clog (Step dance)
 12:00 - 12:30 Otter Morris (Border) The Gurkhas (International, Nepalese)
 12:30 - 13:00 Zdravetz (International, Bulgarian)
13:00 - 13:30
(not stage)
North West Showcase Customs and Exiles (North West) Rumworth Morris (North West)
13:30 - 21:00
(stage)
Music in the Square
 13:45 - 14:30 Tom Moore and Archie Churchill-Moss
14:30 - 15:30
Procession Dignitaries Wimborne Militia
Customs and Exiles (North West) Wimborne First School (Country Dance)
Bell's Angels (Cotswold) Green Man Sword (Longsword)
Blackrock School of Irish Dance (International, Irish) Steps in Time (Country Dance)
Mayflower Morris (North West) Dorset Buttons (North West)
The Gurkhas (International, Nepalese) Phoenix (Cotswold)
Hereburgh Morris (Cotswold) Steampunk morris (Border)
Anonymous Morris (Border) Hobos Morris (Border)
Seven Champions (Molly) Holt (Cotswold)
Nonesuch Morris (Cotswold)Fabulous Fezheads are no longer coming
Hips and Haws (North West) Otter Morris (Border)
Alton Morris (Border) Mr Wilkins Shilling (North West)
Dreamboats Pump House Clog Morris  (North West)
Camden Clog (Step dance) Festus Derriman (Cotswold)
Maenads (Border) Shoostring (Appalachian)
Stroud Morris (Cotswold) Uplyme Morris (Cotswold)
Dawnswyr Tipyn O Bopeth (Welsh Folk Dance) New Moon Morris (Fusion Morris)
Mythago (Border ) Quayside Cloggies (North West)
Ridgeway Step Clog (Clog dance) Zdravetz (International, Bulgarian)
Bournemouth and Christchurch U3A International Folk Dancers (International) Somerset Morris (Cotswold + stave)
Knights of King Ina (Jigs) Dr Turberville's Morris (Cotswold)
Bourne River (Cotswold) Downes on Tour (Cotswold)
White Horse Morris (Cotswold and Border) Tappalachian (Appalachian)
Wight Bells (North West) Rumworth Morris (North West)
Wreckers Border Morris (Border) Gugge 2000  (Street Band)
15:30 - 16:30
(not stage)
Dancing
15:30 - 16:00 The Gurkhas (International, Nepalese) Seven Champions (Molly)
 16:00 - 16:30 Phoenix (Cotswold) Mythago (Border )
 Music in the Square
16:30 - 17:00
Steve Faulkner
 Music in the Square
17:15 - 18:00
Ben Morgan-Brown
 Music in the Square
18:15 - 19:00
Sheepstealers
 Music in the Square
19:15 - 20:00
Electric Rodney
 Music in the Square
20:15 - 21:00
The Model Folk

Events on Sunday 9th June 2019
TimeWhatWith
10:00 - 13:30
(not stage)
Dancing
 10:30 - 11:00 Maenads (Border) New Moon Morris (Fusion Morris)
 11:00 - 11:30 Wreckers Border Morris (Border) Camden Clog (Step dance)
 11:30 - 12:00 Sidmouth Steppers (North West) Steampunk morris (Border)
 12:00 - 12:30 Blackrock School of Irish Dance (International, Irish)
 12:30 - 13:00 Mythago (Border ) Nonesuch Morris (Cotswold)
 13:00 - 13:30 Anonymous Morris (Border) Seven Champions (Molly)
13:30 - 14:45
(not stage)
Street Ceilidh
Ever wondered how to dance to folk music? Come and join this free ceilidh, all welcome! Caller Andrew Helson will guide you through the dances.
Murphy's Lore
14:45 - 17:05
(stage)
Music in the Square
 14:55 - 15:15 Kim Lowings and the Greenwood
 15:25 - 16:10 Antoine & Owena
 16:20 - 17:05 The Folkwits